niedziela, 24 lutego 2013

STOP WIATRAKOM W GMINIE SKĄPE

12 kwietnia 2012 roku rozpoczęliśmy protest, który podpisało ponad 100 mieszkańców...


STOP WIATRAKOM W GMINIE SKĄPE! 
 chcemy żyć u siebie, nie w elektrowni wiatrowej !!!
Co jest dla Ciebie ważniejsze? Twój interes, Twoje życie i zdrowie, Twoja rodzina, Twój dom, Twoja ziemia, przyszłe pokolenia - czy interes obcego „dewelopera”, „inwestora”, „biznesmena” – osoby, której nic nie obchodzi Twoje dobro, ani Twoja wioska ani Ty z Twoim życiem i planami,
a jedynie własny zysk ...


W Polsce przeciwko budowie farm wiatrowych obecnie protestuje 447 miejscowości (23.02.2013r.)
Aktualnie protestuje: 496 miejscowości (9.11.2013r.)


To, że elektrownie wiatrowe mają negatywny wpływ na zdrowie, udowodnione zostało przez sześciu polskich naukowców. Badania te są niepodważalne.
W środowisku otolaryngologów oraz neurochirurgów, którzy zajmują się badaniami nad tym zagadnieniem, nie ma wątpliwości, że emitowane przez wiatraki dźwięki o niskiej częstotliwości oraz infradźwięki poważnie zakłócają pracę organów odpowiedzialnych za zmysł słuchu i równowagi, co skutkuje zespołem chorób, które nazwane są Syndromem Turbin Wiatrowych. Lekarstwo na w/w chorobę jest proste: życie w oddaleniu od turbin wiatrowych lub ich wyłączenie. Natomiast zapobieganie tej chorobie jest jeszcze prostsze: jest to zakaz instalowania turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 2 km od ludzkich domostw. 
Rząd i firmy, które gwałcą tą zasadę, są winne zachorowaniom i powinny powziąć wszelkie kroki, by zapobiec tym oburzającym działaniom.

Nasze pasje...


„Pszczelarstwo jest naszą pasją...”

Krzysztof Barcki i Stanisław Rasiński

„…Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
Tu
słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który
potym szlachci pańskie stoły…”
                                     
Jan Kochanowski „Na lipę”


PSZCZOŁY KONTRA WIATRAKI
Wiatraki szkodzą nie tylko zdrowiu ludzi, ale także owadom. Promieniowanie emitowane przez wiatraki może zakłócać tor lotu pszczoły. Siła wirników może też wciągać owady.

http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/24824/pszczoly-kontra-wiatraki.html





         Dzięki położeniu pasiek z dala od terenów uprzemysłowionych oraz dróg, produkty nasze są czyste i w 100% naturalne. Miód pozyskiwany jest z wielką starannością, z zachowaniem wszelkich wymogów, przy użyciu nowoczesnych jak i tradycyjnych urządzeń. Miód nie jest poddawany obróbce termicznej (temperatura powyżej 40°C pozbawia miód wszystkich jego wartości), co często bywa praktykowane przez nieuczciwych pszczelarzy.

         Pasieka Darnawa – jest własnością pana Krzysztofa Barckiego, położona  w centrum ziemi lubuskiej, w miejscowości Darnawa, otoczonej przez lasy mieszane, z przewagą drzew akacjowych. Po stronie południowej wsi płynie strumień Ołoboczek, w którym na dobre zadomowiły się bobry, a ich działalność przyczyniła się do powstania rozlewisk na pobliskich łąkach. Miejscowość Darnawa położona jest z dala od cywilizacji, a miód pozyskiwany z tych terenów jest ekologiczny. Charakteryzuje go silny, naturalny aromat, co pozwala nazwać go prawdziwym produktem przyrody.



O inwestycji...


Dnia 22 czerwca 2011 roku Radni Gminy Skąpe wydali na nas wyrok, jednogłośnie przyjmując treści uchwał:
 1.  Uchwała Nr X/59/2011 Rady Gminy Skąpe z dnia 22 czerwca 2011 r. w sprawie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Skąpe dla lokalizacji elektrowni wiatrowych

2. Uchwała Nr X/58/2011 Rady Gminy Skąpe z dnia 22 czerwca 2011 roku w sprawie przyjęcia „Zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Skąpe w zakresie lokalizacji elektrowni wiatrowych”



NA TERENIE GMINY PLANUJE SIĘ BUDOWĘ
10 TURBIN!! WIATROWYCH 3MW: (z możliwością rozbudowy)
WIATRAK
- to wieża o wysokości 120 metrów i trzy 100 metrowe łopaty wirnika tnące powietrze z prędkością ponad 150 km/h .
        Na wieży turbina wielkości autobusu.
        Według danych, podstawą 150 metrowego wiatraka jest ośmiokąt o średnicy 13 metrów, który wypełnia 12 ton stali i 180 m3 betonu. Fundamenty takiego giganta mają 9 m głębokości.



Główny problem - zbyt bliska odległość wiatraków od domów!
 
ok 500 m. Taka odległość jest zwyczajowo przyjęta w Polsce ze względu na brak uregulowań prawnych  (!) i silne lobby firm stawiających farmy wiatrowe, które za nic mają zdrowie i komfort życia mieszkańców. Tymczasem w zachodniej Europie
i w innych miejscach świata, gdzie energię wiatrową pozyskuje się od wielu lat, minimalne odległości od zabudowań ludzkich od pojedynczej turbiny wiatrowej są o wiele większe i wynoszą nie mniej niż 1500 m (Francja), 1900 m (Holandia), 2000 m (Wielka Brytania, Niemcy- Bawaria), Czechy 3000m, 3200 m (USA), a gdy sąsiadem jest cała farma wiatrowa, odległość jest jeszcze większa.
Obecnie w krajach takich, jak np. Dania, nie buduje się elektrowni wiatrowych na stałym lądzie właśnie
z powodu protestów mieszkańców, którzy po kilkunastu latach życia w takim sąsiedztwie głośno (i skutecznie) domagają się likwidacji farm wiatrowych. Nowe farmy budowane są w morzu, nawet kilkanaście kilometrów od wybrzeża. Podobnie rzecz ma się w Niemczech.

Wyrys ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Skąpe

 

        CZY MIESZKAŃCY WSI BYLI O TYM INFORMOWANI? KTO ZAPOZNAŁ  SIĘ Z MAPĄ INWESTYCJI?
        Dlaczego na etapie planowania inwestycji nie przeprowadzono zebrań ze wszystkimi mieszkańcami objętych inwestycją wsi ,aby poinformować
o odległościach turbin od budynków  i ich ilości?!
        CZY KTOŚ ZADAŁ NAM PYTANIE -  CHCESZ MIESZKAĆ W  ODLEGŁOŚCI 500 METRÓW OD 200 METROWEJ TURBINY WIATROWEJ?


Nasza odpowiedź brzmi NIE!
i dlatego protestujemy.


NIKT Z NAMI NIE ROZMAWIAŁ,
NIE BYŁO ŻADNEGO ZEBRANIA INFORMACYJNEGO!
Zebranie, owszem odbyło się w maju 2012 roku z powodu wniesienia przez
mieszkańców Darnawy odwołania od wydanej przez Wójta decyzji środowiskowej.





Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Zielonej Górze w dniu
31 sierpnia 2012 roku wydało decyzję następującej treści:
UCHYLIĆ ZASKARŻONĄ DECYZJĘ W CAŁOŚCI I PRZEKAZAĆ DO PONOWNEGO ROZPATRZENIA PRZEZ ORGAN I INSTANCJI.




Prezydent chce wstrzymania lokalnych decyzji dotyczących farm wiatrowych. Otwierając debatę o odnawialnych źródłach energii zaznaczył, że energia wiatrowa jest "dobra", ale w konkretnych gminach budzi złe emocje.