środa, 23 marca 2016

Mieszkamy w środku fabryki

 Mieszkańcy Pakosławia (powiat radomski) od kilku lat żyją w cieniu 27 wiatraków. Postawiono je pomimo ich sprzeciwu. Często z naruszeniem prawa. Teraz liczą na to, że nowa ustawa o elektrowniach wiatrowych uniemożliwi postawienie planowanych kolejnych siłowni.

Pełna treść artykułu dostępna na stronie:
http://wp.naszdziennik.pl/2016-03-22/236829,mieszkamy-w-srodku-fabryki.html

niedziela, 20 marca 2016

Burzliwa dyskusja o wiatrakach na sejmowej komisji infrastruktury

Burzliwą dyskusję wywołał w środę na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury projekt autorstwa PiS ustawy o wiatrakach, zgodnie z którym minimalna odległość między wiatrakiem a budynkiem mieszkalnym miałaby wynosić 10-krotność wysokości wiatraka.
Czytaj więcej: http://www.farmer.pl/energia/oze/burzliwa-dyskusja-o-wiatrakach-na-sejmowej-komisji-infrastruktury,63189.html

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ NA POZNAŃSKIEJ CYTADELI

Największe widowisko pasyjne w Europie
fotorelacja Moniki Klechamer: https://picasaweb.google.com/100327838694636607820/Misterium2016
fotorelacja2:https://picasaweb.google.com/100327838694636607820/MISTERIUMMEKIPANSKIEJWPOZNANIU
źródło: http://www.fakt.pl/poznan/misterium-meki-panskiej-na-cytadeli,artykuly,619240.html
film: http://www.tvn24.pl/poznan,43/judasz-zagral-jezusa-tak-wygladalo-misterium-meki-panskiej-w-poznaniu,6288
W sobotnie popołudnie 19.03.2016r. o godz. 16.15 z parafianami z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ze Świebodzina udaliśmy się w podróż do Poznania, aby uczestniczyć na poznańskiej Cytadeli w Misterium Męki Pańskiej, które odbyło się już 15 raz. Jest to największe widowisko pasyjne w Polsce i jedno z największych w Europie. Podczas tegorocznego spektaklu zaszła zmiana w obsadzie aktorskiej. Z roli Jezusa zrezygnował Ziemowit Howadek. Jego miejsce zajął Cezary Łapa, dotychczasowy odtwórca roli Judasza.
Misterium Męki Pańskiej odbywa się w Poznaniu od 1998 roku i przypada na sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową. To wielkanocne widowisko zachwycając swoim rozmachem i efektami, od lat przyciąga na Cytadelę około stu tysięcy mieszkańców i turystów.
Inscenizacja przygotowana przez blisko tysiącosobowy zespół składający się z aktorów, chórzystów z orkiestrą symfoniczną i harcerzy rozświetlających pochodniami drogę krzyżową rozpoczęła się o godz. 19.00 na placu pod Dzwonem Pokoju. Misterium poprzedzone zostało mszą św.w kościele u Salezjanów na Winogradach o godz.17.00, skąd wspólnie z aktorami widzowie przeszli na Cytadelę.
 Symbolika sceny finałowej nawiązywała do rocznicy chrztu Polski.
Przedstawieniu towarzyszyła imponująca scenografia i piękne kostiumy, jest też profesjonalne oświetlenie oraz muzyka. Poznańskie misterium jest niezwykłe również z powodu jednej ze scen, w której spotykają się zmartwychwstały Chrystus z papieżem Janem Pawłem II. Scena ta znalazła się w spektaklu po śmierci papieża Polaka.

XI JARMARK Z JAJEM w Kosieczynie

Aby powiększyć kliknij obrazki
fotorelacja: Krzysztof Barcki https://picasaweb.google.com/100327838694636607820/XIKiermaszZJajemWKosieczynie
Rolady mięsne z jajkiem, mazurki i baby wielkanocne, zupa jajeczna, jaja faszerowane - to tylko kilka świątecznych przysmaków, których można było spróbować podczas XI Jarmarku z Jajem, który odbył się 19 marca w Kosieczynie.
W spotkaniu wzięły udział reprezentacje ośmiu Kół Gospodyń Wiejskich z Darnawy, Dąbrówki Wlkp., Kosieczyna, Nądni, Nowego Kramska, Podmokli Małych, Rogozińca i Stefanowa.
Podczas spotkania, oprócz prezentacji i degustacji pysznych wielkanocnych potraw, były również konkursy i konkurencje sprawnościowe. Uczestnicy musieli m.in. wykonać palmę, ułożyć wielkanocne przysłowie, zaprezentować koszyk ze święconką i jedno wielkanocne danie, które oceniało jury. Nie zabrakło też drużynowych zabaw tj. rzut jajkiem do kosza czy ubijanie piany z białek.
– Bardzo nam się podoba ta impreza, bo jest fajna atmosfera i możemy zaprezentować nasze potrawy. Przygotowałyśmy m.in. jajka z mięsem mielonym i roladki schabowe ze szpinakiem i jajkiem – dodała Iwona Barcka z KGW z Darnawy.
Drużyna KGW Darnawa w szkładzie:  p. Iwona Barcka- przewodnicząca, p.Renata Janik, p. Agnieszka Kalota, Emilka Janik, Anita Barcka, Aneta Olszewska i Sebastian Rasiński zajęła zaszczytne III miejsce.
W przygotowaniach drużyny pod bacznym okiem pani Iwony Barckiej uczestniczyły również panie Mirosława Rasińska i Grażyna Bartyzel.
GRATULUJEMY...

sobota, 19 marca 2016

STACJA X EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ W DARNAWIE


STACJA X JEZUS OBDARTY Z SZAT 
Sytuacja, w której jesteśmy, może nie zależeć od nas. Ale to co z nią zrobimy - tak.
http://www.edk.org.pl/img/bg-top.pngFotorelacja: https://picasaweb.google.com/100327838694636607820/XStacjaEkstremalnejDrogiKrzyzowej

Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpoczęła się wydawaniem pakietów uczestnika (od godz. 18.00) przy kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Następnie o godz. 20.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy, po Mszy nastąpiło błogosławieństwo pielgrzymów, którzy indywidualnie wyruszyli na szlak EDK.
   Już po godzinie 2.00 można było widzieć pierwszych pielgrzymów, którzy dotarli do X stacji Drogi Krzyżowej w Darnawie. Największy tłum jednak pojawił się między godz. 4.00 a 6.00.
Dla mieszkańców  małej miejscowości jest to niesamowite wydarzenie, że trasa biegnie właśnie przez naszą Darnawę. Do Świebodzina dotarliśmy około godziny 8.30.00
Podczas marszu na trasie mijali się pielgrzymi z całego województwa. Osobista podróż, niekiedy walka z samym sobą i własnymi słabościami pozwoliły na głębokie przeżycie wyjątkowego nabożeństwa. Kilkadziesiąt kilometrów, noc, las, przeszkody, skupienie, czas refleksji, ból i zmęczenie z drugiej strony. Przy tym wszystkim nieopisana radość i szczęście – takie było tegoroczne święte ekstremalne wyzwanie.

Czytaj więcej: http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/swiebodzin/a/ekstremalna-droga-krzyzowa-szli-przez-cala-noc-z-zielonej-gory-do-swiebodzina-zdjecia,9760756/

Za kilka godzin wyruszamy w  podróż do Poznania na Misterium Męki Pańskiej, które rozpocznie się  o godz. 19.00

poniedziałek, 14 marca 2016

Sejmowa walka z wiatrakami

więcej:  http://www.parlamentarny.pl/gospodarka/sejmowa-walka-z-wiatrakami,6813.html
  • Prawdziwą burzę wywołuje w ostatnich dniach poselski projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
    • Zakłada on m.in., że wiatrak produkujący prąd ma znajdować się w odległości od najbliższych budynków mieszkalnych nie mniejszej niż 10-krotność jego wysokości.
    • Przeciwko tym zapisom protestują środowiska inwestorów, grzmiąc, że oznaczają one koniec polskiej energetyki wiatrowej.

http://i.parlamentarny.pl/i/01/56/45/015645_r0_940.jpgW Polsce nie będzie miejsca na wiatraki? (fot. pixabay)

PSEW krytycznie o projekcie PiS: Koniec energetyki wiatrowej w Polsce

Zapisy poselskiego projektu ustawy odległościowej oznaczają faktyczny koniec polskiej energetyki wiatrowej; proponowane normy odległości wiatraków od zabudowań nigdzie na świecie nie są tak "drastyczne" - podkreślali uczestnicy konferencji dotyczącej energetyki wiatrowej w Warszawie.
Więcej: http://www.farmer.pl/energia/oze/psew-krytycznie-o-projekcie-pis-koniec-energetyki-wiatrowej-w-polsce,62990.html

Wiatraki daleko od domu

Po wejściu w życie nowej ustawy o elektrowniach wiatrowych nie będzie można stawiać wiatraków tak blisko domów jak teraz. Inwestorzy twierdzą, że to zablokuje budowę nowych siłowni.
Więcej:
Artykuł opublikowany na stronie: http://naszdziennik.pl/polska-kraj/153797,wiatraki-daleko-od-domu.html

piątek, 11 marca 2016

Dzień Sołtysa

Z okazji Dnia Sołtysa
Panu Mirosławowi Faberowi oraz Radzie Sołeckiej

pragniemy złożyć życzenia zdrowia, pomyślności,

wielu sukcesów w życiu zawodowym jak i osobistym oraz powodzenia i wytrwałości w pełnieniu powierzonej funkcji.



Dzień Sołtysa - coroczne polskie święto obchodzone,
w większości przypadków na terenie kraju, 11 marca. Lokalnie można napotkać inne daty. Pochodzenie nie jest znane, jednak w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze w gminach wiejskich.


Święto to ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi. Z okazji tego święta w organizowane są spotkania, biesiady i konkursy, a na wielu oficjalnych stronach internetowych urzędów gminy i miasta składane są przez wójtów i burmistrzów życzenia dla lokalnych sołtysów i radnych rad sołeckich 

  źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_So%C5%82tysa


Pomnik Sołtysa w Wąchocku -
obok bohatera zbiorowego, jakim są mieszkańcy Wąchocka, jest jedyną indywidualną postacią dowcipów i opowiastek. Na jego cześć wzniesiono w Wąchocku nawet pomnik, odsłonięty 28 czerwca 2003


środa, 9 marca 2016

Wyjazd do Poznania


http://www.opera.poznan.pl///Media/Photos/000607photo.jpeg
 Teatr Wielki w Poznaniu

    Przypominamy, że już 7 V 2016r. wyjeżdżamy kolejny raz do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Tym razem obejrzymy musical w dwóch aktach na podstawie opowiadań Szolema Aleichema za specjalnym zezwoleniem Arnolda Perla "SKRZYPEK NA DACHU" Niestety na ten spektakl nie mamy wolnych miejsc. 
 

Mamy jednak dobrą wiadomość: Kolejny nasz wyjazd do Teatru Muzycznego w Poznaniu już 11.06.2016r. na jeden z największych hitów operetkowych, który powraca na scenę Teatru Muzycznego w Poznaniu "Księżniczkę czardasza". Są jeszcze wolne miejsca, chętnych zapraszamy. Autokar z Darnawy

 

 

Dzień Kobiet

"O kobiety, kobiety! - powiedział Shakespeare,
i źle powiedział.
Należało powiedzieć: ach, wy kobiety, kobiety!

Kobiety bez towarzystwa mężczyzn więdną,
a mężczyźni bez kobiet głupieją."

                                               Antoni Czechow

   Z okazji Dnia Kobiet
wszystkim przedstawicielkom płci pięknej
składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
pomyślności i samych pięknych dni w życiu.

    W dniu wczorajszym o godzinie 17.00 w świetlicy wiejskiej miało miejsce okolicznościowe spotkanie z okazji  święta wszystkich pań. Gospodarzami tego wydarzenia byli panowie: Mirosław Faber, Krzysztof Barcki, Stanisław Rasiński i Artur Olszewski, którzy swoje zadanie wykonali na 6+. Miłą uroczystość rozpoczęli najmłodsi: Ola Tyc i Szymon Tatarynowicz, którzy pięknie recytowali wierszyki dla przybyłych pań.                                                                                                                       
Aby powiększyć kliknij obrazki 
Więcej informacji wkrótce