środa, 22 marca 2017

Wiosenne porządki i nowe inwestycje....

Czy dla wszystkich wiosna, to czas kiedy wszystko zaczyna się  od nowa? Zwykle to początek roku jest  takim nowym startem, ale prawdziwą moc czujemy zawsze wiosną. Nawet jak nie ma słońca, ale można oddychać tym przyjemnym, świeżym powietrzem. Śpiew ptaków, pierwsze bociany, budzące się owady -  to daje nam energię do tego, by działać. Wiosna kojarzy się zawsze z porządkami w obejściu i ogrodzie. Tak też jest w naszej Darnawie......

Kolorowe bratki znalazły już swoje miejsce w gazonach, które stoją na placu przed świetlicą. Tu widać, że rozpoczęły się większe prace, które bez wątpienia można nazwać nową inwestycją.

Za kilka dni będziemy mogli podziwiać piękny polbruk przed schodami sali wiejskiej. Jest to pomysł Rady Sołeckiej. Piasek i cement zostały zakupione z funduszu wiejskiego, natomiast pozostałe materiały zostały zorganizowane we własnym zakresie. Niewątpliwie należy podkreślić fakt, że pomocny okazał się Zakład Gospodarki Komunalnej i Urząd Gminy Skąpe, którzy to udostępnili koparkę niezbędną do wykonania pierwszych, głównych prac. Za co serdecznie dziękujemy.......


Najmłodszy pracownik, który jak przystało na wzorowego pomocnika przyszedł do pracy z własnym, specjalistycznym sprzętem budowlanym.......BRAWO PATRYK!


Kolejny sukces młodej i zdolnej Darnawianki....

Tym razem gratulacje płyną do ANITY BARCKIEJ, uczennicy klasy II Tech. usług fryzjerskich w Zielonej Górze, która zdobyła III miejsce w kategorii uczniów technikum.We wtorek, 21 marca 2017r. w Nowej Soli odbył się konkurs dla bardzo młodych fryzjerów z województw lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego „O Kryształowy Grzebień”. 
 
(druga od prawej Anita Barcka w Zielonogórskiej
Palmiarni, grudzień 2016r.)   
 
 
 FRYZJERSTWO -to cały czas jest zawód z przyszłością. Wciąż wchodzą nowe techniki, metody. Niedługo pojawią się takie farby do   włosów, które będą zmieniać kolor pod wpływem słońca. Fryzjerstwo nigdy nie stanie w miejscu. (Anna Pietrzak z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze była jurorką konkursu)

Motywem przewodnim fryzjerskich zmagań był Paryż lat 20. i 30. XX wieku. Adeptki fryzjerstwa rywalizowały m.in. w kategoriach szkół zawodowych i techników.
Podczas konkursu można było też oddać włosy dla fundacji Rak’n’Roll, z których powstaną peruki dla kobiet po chemioterapii.
Dodać należy, że nie jest to pierwszy sukces Anity. Chociaż jest dopiero w klasie II to na swoim koncie ma już sporo osiągnięć. Nagrody i wyróżnienia zdobywała w Warszawie, Lesznie.
I miejsce w kategorii stylizacja modelki zdobyła 4 grudnia 2016r. w Zielonogórskiej Palmiarni gdzie odbyła się impreza poświęcona fryzjerstwu, organizowana przez Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. Młodzi fryzjerzy z całego województwa zmierzyli się w turnieju mistrzostwa zawodowego.

poniedziałek, 20 marca 2017

Sukces naszych małych artystek....

Ola Tyc i Jessika Radlicka zostały laureatkami XXI Konkursu Plastycznego „Świebodzin w oczach dziecka” 2017, którego organizatorami są Muzeum Regionalne i Publiczna Szkoła podstawowa nr 7 w Świebodzinie. Jessika zdobyła nagrodę, a Ola wyróżnienie.
Na wernisaż, który odbył się 15 marca w sali wystaw czasowych muzeum przybyły w towarzystwie rodziców i nauczycieli, pod kierunkiem których wykonały prace.
Ola jest uczennicą Publicznej Szkoły Podstawowej w Niekarzynie, natomiast Jessika uczęszcza do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Świebodzinie.
GRATULUJEMY SUKCESU......i życzymy kolejnych.


 Ola z panią Ewą Bryndzą, nauczycielką PSP w Niekarzynie


Jury w składzie:
1.Leszek Frey-Witkowski – artysta rysownik - przewodniczący
2. Danuta Miliszewska – historyk sztuki - sekretarz jury
3.Ryszard Graczyk – kierownik wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Świebodzinie
4.Piotr Węcławski – artysta fotograf - członek jury
5.Piotr Szarek – kolekcjoner, regionalista, organizator konkursu „Świebodzin moje miasto”
po dokonaniu oceny 279 prac z 12 placówek szkolnych, ośrodków szkolno-wychowawczych
nagrodziło 10  i 20 uczniów wyróżniło.
Jak widać konkurencja była duża, tym bardziej sukces nas cieszy.

środa, 1 marca 2017

Jak mała wieś poradziła sobie z wiatrakami. Wywiad z sołtysem wsi Darnawa.

Niedaleko Świebodzina, w gminie Skąpe miała powstać farma elektrowni wiatrowych licząca 10 sztuk, o maksymalnej wysokości do 200 m.n.p.t. Długa batalia mieszkańców zakończyła się dopiero niedawno, kiedy Wójt Gminy Skąpe w dniu 10 lutego 2017 r. wydał odmowną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Bez ustawy odległościowej byłoby to niemożliwe. Poniżej zamieszczamy wywiad z Mirosławem Faberem, sołtysem wsi Darnawa, który od kilku lat wraz z całą wsią zmaga się z inwestycją.
Więcej :http://stopwiatrakom.eu/przeglad-lokalny/2163-lubuskie-jak-ma%C5%82a-wie%C5%9B-poradzi%C5%82a-sobie-z-wiatrakami-wywiad-z-so%C5%82tysem-wsi-darnawa.html