sobota, 15 kwietnia 2017

WIELKA SOBOTA

Poświęcenie pokarmów w kościele w Darnawie
" Ciepłych i udanych świąt wielkanocnych oraz wszelkiej pomyślności i radości w życiu zawodowym i prywatnym."
Wielka Sobota w Kościele rzymskokatolickim
W Kościele rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy.
Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale są to już obchody Niedzieli Wielkanocnej.
Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz w odróżnieniu od niego nie rozdaje się też eucharystii. Komunię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk.
źródło" https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Sobota


niedziela, 9 kwietnia 2017

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli.

Po trudach nocnej wędrówki w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej o godz. 17.00 udaliśmy się z pielgrzymami z Sulechowa w podróż do Poznania, aby kolejny raz uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Każdego roku przedstawiciele naszej społeczności uczestniczą w Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu.
"Udział w Poznańskim Misterium Męki Pańskiej to niesamowite, duchowe przeżycie. To czas na refleksję nad sobą i swoim życiem. Moim celem, jako twórcy spektaklu, było sprowokowanie duchowej przemiany widza i myślę, że to mi się udało" – mówi Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca misterium
.
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/poznan/poznanskie-misterium-meki-panskiej-juz-w-sobote/ckfrzh0

Opublikowany 9 kwi 2017
Park Cytadela Poznań
reż. Artur Piotrowski
www.misterium.eu

W sobotę 8 kwietnia na poznańskiej Cytadeli odbyło się największe plenerowe widowisko pasyjne w Europie – Misterium Męki Pańskiej. Z racji Roku św. Brata Alberta zagrało w nim kilkanaście osób bezdomnych. Podobnie jak w ubiegłym roku, w obsadzie znaleźli się więźniowie z Zakładu Karnego w Koziegłowach. 
Poznańskie misterium zostało uznane za największe widowisko pasyjne w Europie. Corocznie gromadzi tysiące osób. Przy spektaklu, który potrwa 80 minut, pracuje blisko tysiąc osób.  Są to zarówno aktorzy, harcerze, osoby odpowiedzialne za nagłośnienie czy też inscenizacje artystyczne.  Wstęp na misterium jest darmowy, ale - jak co roku - była przeprowadzona zbiórka. W tym roku pieniądze będą przeznaczone na akcje „Poznań dla Syrii”. - Jest to nowa inicjatywa. Pieniądze trafią do syryjskich rodzin -powiedział twórca misterium. Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej dedykowane jest jubileuszowi 100 lat objawień Najświętszej Maryi Panny w Fatimie
Czytaj więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/inscenizacja-misterium-meki-panskiej-rozpoczyna-sie-na-cytadeli,11968038/


W DARNAWIE X STACJA EDK - Jezus z szat obnażony


Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpoczyna się pod kościołem pw. św. Stanisława Kostki na ul. Obywatelskiej 1 w Zielonej Górze. Prowadzi głównie przez lasy i pola Doliny Środkowej Odry w województwie lubuskim. Przeważają piaszczyste ścieżki leśne i polne, miejscami błotniste. W mniejszości występują drogi szutrowe, brukowe, asfaltowe. Suma podejść to 174 m. Połowa trasy biegnie pod górę. Trasa kończy się pod figurą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie.
Jest to szczególne wyróżnienie naszej miejscowości, dlatego też nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej społeczności i sąsiadów z Radoszyna w tej niezwykłej drodze. Pierwszych pielgrzymów można było spotkać już ok. godz. 3.00 nad ranem. Widok niezwykły -  w środku nocy plac przed przydrożnym krzyżem rozświetlały lampki i wszelkiego rodzaju odblaski, które zapewniały bezpieczeństwo podczas nocnej wędrówki.

Zielona Góra
- Krępa - Cigacice -
Mozów - Łochowo - Niekarzyn - Darnawa - Chociule - Świebodzin.
http://m2.edk.org.pl/mirror/c86f526c5facdbb23d4115d3db37d60332fca830/edk-map-route-279.pdf


W tym roku w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w naszym województwie było do wyboru 16 tras. Kilka z nich zakończyło się w Świebodzinie, u stóp pomnika Chrystusa Króla. Dotarli tu pielgrzymi, którzy wyruszyli m. in. z Zielonej Góry, Krosna Odrzańskiego, Rokitna czy Łagowa. To była ostatnia stacja, prawdopodobnie dla większości najważniejsza. Bo tu udowodnili sobie, że potrafią pokonać własne słabości. Zmierzyć się z bólem i cierpieniem, w wyższym celu.
źródło: http://swiebodzin.naszemiasto.pl/artykul/intencje-prowadzily-do-celu-pielgrzymi-noca-szli-do-pomnika,4077824,artgal,t,id,tm.html
                                          CEL OSIĄGNIĘTY -  godz 8.30!



 Więcej zdjęć wkrótce..................



































Wiosna już zawitała.....

"OKIEM SOŁTYSA"
Bystre oko  pana Mirosława zarejestrowało piękne okazy ptaków, które zamieszkują naszą okolicę.
Czy ktoś rozpoznaje te ptaki?
              



Sezon grillowy czas zacząć!

To nie prima aprilis, właśnie 1 kwietnia w sobotni wieczór odpalono pierwszego, wspólnego grila.

A okoliczność była wyjątkowa, ponieważ słoneczny dzień upłynął  niektórym mieszkańcom bardzo pracowicie. Nasze "złote rączki" pana Stasia i pana Mirosława potrafią zdziałać cuda. Tak też się stało i tego dnia.