niedziela, 21 czerwca 2026

„Od kłosa do wieńca – tradycja dożynek w praktyce” - szkolenie w siedzibie LODR w Kalsku.

 Szkolenie prowadziła Krystyna Talaga, wojewódzka koordynatorka ds. KGW. W programie znalazły się zagadnienia dotyczące przygotowania zbóż do wykonania wieńca, właściwego doboru kłosów, suszenia i przechowywania materiału roślinnego oraz podstaw tworzenia tradycyjnych kompozycji dożynkowych. Poruszony został także temat oceny wieńców dożynkowych oraz zasad tworzenia wieńców konkursowych, z uwzględnieniem estetyki, trwałości, zgodności z tradycją i staranności wykonania.

Uczestnicy dowiedzieli się, jak przygotować zboża, zioła i kwiaty, aby wieniec był trwały, estetyczny i zgodny z tradycją, a także na co zwrócić uwagę, planując udział w konkursach wieńców dożynkowych.
Nasze stowarzyszenie godnie reprezentowali Natalia i Sebastian. 

 
















Wysoki poziom wody w naszym stawie.



Staw od pokoleń jest częścią naszej miejscowości i świadkiem wielu wydarzeń. Dziś ponownie przypomina nam o potędze natury, która potrafi zachwycać swoim pięknem, ale jednocześnie wymaga od nas czujności i szacunku. Mamy nadzieję, że wysoki poziom wody nie przyniesie zagrożenia, a mieszkańcy będą mogli nadal cieszyć się tym wyjątkowym miejscem w sercu naszej wsi.
Z uwagą obserwujemy rozwój sytuacji, ponieważ w pamięci wielu mieszkańców wciąż żywe są wydarzenia sprzed kilku lat. Wówczas długotrwałe ulewy doprowadziły do przepełnienia stawu, a nadmiar wody zaczął wylewać się na okoliczne drogi i posesje. Widok zalanych ulic był dla wszystkich dużym zaskoczeniem, a szczególnie poruszające okazały się losy ryb, które wraz z gwałtownym nurtem zostały wyrzucone poza zbiornik. Mieszkańcy spontanicznie ruszyli wtedy z pomocą, zbierając ryby z zalanych miejsc i przenosząc je z powrotem do wody. Była to akcja, która pokazała nie tylko siłę żywiołu, ale również solidarność i zaangażowanie naszej lokalnej społeczności. 

Obecnie poziom wody ponownie osiągnął bardzo wysoki stan. Choć sytuacja jest na bieżąco monitorowana, wielu z nas z niepokojem spogląda na prognozy pogody i zastanawia się, czy historia sprzed lat nie powtórzy się po raz kolejny. Mamy nadzieję, że warunki atmosferyczne ustabilizują się, a staw bezpiecznie pomieści zgromadzoną wodę. Jednocześnie przypomina to, jak wielki wpływ na nasze otoczenie mają intensywne opady oraz jak ważne jest dbanie o odpowiednią gospodarkę wodną i stan urządzeń odprowadzających nadmiar wody.






 

niedziela, 7 czerwca 2026

Dzień Dziecka w świetlicy w Darnawie i wspólna zabawa.


    Tegoroczny Dzień Dziecka w Darnawie, choć na sali zamiast na dworze, okazał się strzałem w dziesiątkę! Pogoda zmusiła nas do zmiany planów przez trwające prace na placu - zasiana świeżo trawa musi jeszcze podrosnąć. Ale sala świetlicy aż tętniła radością, śmiechem i dopingiem! Największą furorę zrobił sprzęt zakupiony w ramach projektu "Spotkajmy się w świetlicy wiejskiej w Darnawie". Dzieciaki od razu okrzyknęły cymbergaja i darta nowymi ulubieńcami świetlicy.

Mistrzowie lotki i krążka wyłonieni!
W emocjonujących zawodach darta tytuł Mistrzyni Lotki zdobyła Martyna - celność i zimna krew godne zawodowca!
W cymbergaju nie miała sobie równych Amelka, która zręcznie strącała krążki i zgarnęła tytuł Mistrzyni Krążka. Gratulacje dla dziewczyn i dla wszystkich uczestników - walka była zacięta, ale fair!

Poza tym było klasycznie i wesoło:

  • Podchody z niespodzianką - wyznaczyliśmy trasę, a dzieciaki z mapą i czujnością tropicieli szukały ukrytych wstążek. Każda znaleziona wstążka = wielka duma!
  • Basen z kulkami - jak zawsze oblegany. To bezkonkurencyjna atrakcja dla młodszych i starszych.
  • Lody i kiełbaski z grilla - bo jaki Dzień Dziecka bez słodkości i zapachu dymu z grilla?

Mimo że bawiliśmy się pod dachem, atmosfera była piknikowa. Dzieci pokazały, że do świetnej zabawy nie potrzeba wielkiego placu - wystarczy dobry pomysł, nowy sprzęt i wspólny czas.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji.
 

FOTORELACJA: https://photos.app.goo.gl/eTA3NuYhd6hV6omTA

 


Nowy projekt zrealizowany...


"Spotkajmy się w świetlicy wiejskiej w Darnawie"

Z radością informujemy, że projekt "Spotkajmy się w świetlicy wiejskiej w Darnawie" otrzymał dofinansowanie z Urzędu Gminy Skąpe w wysokości 3000 zł. Dzięki temu wsparciu świetlica zyskała nowy, atrakcyjny sprzęt, który ma integrować i aktywizować mieszkańców w każdym wieku.
   W ramach projektu zakupiono cymbergaja oraz tarczę do darta. To proste gry, a jednak budzą najwięcej emocji i śmiechu! Cymbergaj przypomina czasy dzieciństwa wielu dorosłym, a dla młodszych to świetna okazja do rywalizacji "bez ekranu". Dart z kolei uczy celności, skupienia 
i zdrowej sportowej rywalizacji. Nowy sprzęt będzie służył wszystkim mieszkańcom Darnawy - dzieciom, młodzieży, dorosłym. Świetlica ma być miejscem spotkań, wspólnej zabawy i budowania sąsiedzkich relacji. Bo przecież najlepsze wspomnienia tworzymy wtedy, gdy jesteśmy razem.

Serdecznie dziękujemy Urzędowi Gminy Skąpe za zaufanie i wsparcie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do korzystania ze świetlicy i wspólnego spędzania czasu!




 

wtorek, 28 kwietnia 2026

Kwiecień, plecień.......

         Wiosna na wsi przychodzi nieśmiało, ale kiedy już się rozgości, trudno jej nie zauważyć. Najpierw jest tylko zapowiedzią, miękkim światłem o świcie, zapachem wilgotnej ziemi i pierwszym

śpiewem ptaków, który niesie się dalej niż zimą. Potem nagle wszystko zaczyna się budzić jednocześnie.  W ogrodzie pojawiają się drobne, uparte oznaki życia: zielone pędy przebijają się przez jeszcze chłodną glebę, krzewy nabierają koloru, a drzewa owocowe pokrywają się delikatnymi kwiatami. Powietrze staje się inne, lżejsze, jakby pełne obietnic. To czas pierwszych prac: grabienia, przycinania, sadzenia. 
   Na polach wiosna ma bardziej rozległy oddech. Ziemia, jeszcze niedawno szara i ciężka, zaczyna przyjmować pierwsze odcienie zieleni. Traktory przecinają ją powoli, zostawiając za sobą równoległe linie nowego początku. Czasem unosi się kurz, czasem para po nocnym chłodzie, wszystko jest w ruchu, wszystko zmierza ku wzrostowi.
Wieś wiosną to także dźwięki: szczekanie psów, skrzypienie bram, stukot narzędzi i ciągły, nieustający śpiew ptaków. Dni stają się dłuższe, a ludzie jakby częściej wychodzą przed domy, rozmawiają, pracują, obserwują.