czwartek, 28 sierpnia 2014

Rozprawa administracyjna ws. przedsięwzięcia pn. budowa zespołu elektrowni wiatrowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą „FW Niekarzyn”

25 sierpnia 2014r.  o godz. 16.00 w sali posiedzeń Urzędu Gminy Skąpe odbyła się rozprawa administracyjna ws. przedsięwzięcia pn. budowa zespołu elektrowni wiatrowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą „FW Niekarzyn”. Dodać należy, że jest to już druga rozprawa, która dotyczy tego samego projektu. Ponadto 20 sierpnia 2014r.odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp w sprawie ze skargi Grupy PEP - Farma Wiatrowa 17 spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze z dnia 17 stycznia 2014r. w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia. Ogłoszenie wyroku 02.09.2014r.
Jaki cel założyli sobie organizatorzy rozprawy?  Czy orzeczenie  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp jest mało znaczące? Czy nie należałoby poczekać na ogłoszenie wyroku?
Stowarzyszenie "Eko-Darnawa" przedstawiło swoje stanowisko w formie pisemnej przed rozprawą:



Darnawa, dnia 25 sierpnia 2014 r.

WÓJT GMINY SKĄPE
Urząd Gminy Skąpe
Skąpe 65
66-213 Skąpe

Dotyczy sprawy znak: GŚ.6220.6.33.2012.2013.2014

STANOWISKO STOWARZYSZENIA

W związku z wyznaczeniem przez Wójta Gminy Skąpe na dzień 25 sierpnia 2014 r. rozprawy administracyjnej w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa zespołu elektrowni wiatrowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą „FW Niekarzyn” w obrębach Darnawa, Niekarzyn i Radoszyn, z wniosku  inwestora (Grupa PEP – Farma Wiatrowa 17, sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie) Stowarzyszenie EKO-DARNAWA wyraża swoje zaniepokojenie postawą inwestora i organów gminy Skąpe, którzy wspólnie i w porozumieniu prą do budowy tego pseudoekologicznego przedsięwzięcia, mimo że w tej samej sprawie w dniu
2 września 2014r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gorzowie Wlkp. zapadnie wyrok, który będzie miał wpływ na to postępowanie.

Od władz Gminy oczekujemy rzetelnego potraktowania naszego protestu, a także odmowy wydania decyzji środowiskowej dla firmy lub chociaż zawieszenia postępowania do czasu zakończenia sprawy przed WSA. Inwestor chce naszym kosztem realizować własne biznesy i pod hasłem ekologii budują coś, co pogarsza stan środowiska, jakość życia mieszkańców i szpeci okolicę na długie lata. Zgodnie zasadą przezorności zawartą w art. 6 Prawa ochrony środowiska, podejmowanie działań szkodzących środowisku, powinno być zaniechane, jeżeli da się tego uniknąć. Lepiej w tym miejscu dalej uprawiać ziemię lub posadzić las, będzie więcej korzyści dla środowiska niż z wylania do ziemi kilkunastu tysięcy m3 betonu i postawienia setek ton stali i plastiku. Czy na tym ma polegać służenie mieszkańcom przez władzę publiczną? Czy ważniejsi są mieszkańcy Gminy czy też wiatraki?


Podpisali członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Eko-Darnawa”





    

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz