niedziela, 6 września 2015

PIELGRZYMKA DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ

fotorelacja z pielgrzymki : https://plus.google.com/photos/100327838694636607820/albums/6191340257367712641?banner=pwa 
W sobotę 05 września 2015r. udaliśmy się w podróż do Lichenia.
Bazylika została zbudowana w ciągu dziesięciu lat (1994-2004) w szczerym polu. Jest największym kościołem w Polsce. W ołtarzu głównym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Licheńskiej.

Licheń Stary (do 2011: Stary Licheń) – wieś położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim. Miał prawa miejskie w wiekach XV-XVII. Od połowy XIX w. znajdujące się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim, ale także światowym.

Program był bardzo bogaty, czasu jak zwykle za mało. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od lasku grąblińskiego, następnie udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. O godz. 11.00 wysłuchaliśmy koncertu muzyki organowej.Tym razem swoje zdolności muzyczne zaprezentowała kobieta. Magdalena Andrulewicz, studentka III roku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, po raz pierwszy ma styczność z tak dużym instrumentem. Wcześniej grywała na znacznie mniejszych organach barokowych. W trakcie koncertu nie mogło zabraknąć miejsca dla toccaty i fugi d-moll Jana Sebastiana Bacha czy „Ave Maria” Franciszka Schuberta i Karola Gounoda. Następnie o godz. 12.00 odbyła się Msza Św. koncelebrowana, w której uczestniczył obecny z nami ks. Zbigniew Dmitruk, poprzedni proboszcz parafii Skąpe.
Pogoda była fantastyczna, co pozwoliło nam podziwiać  przepiękne widoki z  wysokości 98 m (27 piętro), lub dla bardziej odważnych z wysokości 114 m (31 piętro). Na punkt widokowy wieży można się dostać na dwa sposoby. Prosty i szybki to możliwość wjazdu windą (wjazd trwa około minuty), większość z nas taki właśnie sposób wybrała. Można także wejść schodami, choć trzeba uczynić wysiłek, ponieważ na górę prowadzą 762 stopnie schodów - tu również nie zabrakło odważnych i wytrwałych, którzy dzielnie pokonali ten trud. Jak zwykle Golgota zrobiła ogromne wrażenie. Wielu cennych informacji dostarczył  pan Jacek - przewodnik, który przedstawił nam apartamenty papieskie (pomieszczenia, w których mieszkał papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1999r), oraz otwarte w bazylice 2010 r. muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Wizyta w nim zagwarantowała nam ciekawe spotkanie z historią Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz