sobota, 24 czerwca 2017

MSZA ODPUSTOWA W DARNAWIE

Bardzo miłą niespodziankę sprawił nam ksiądz proboszcz Leszek Wilk. Po Mszy odpustowej zaprosił wszystkich obecnych na wspólne świętowanie, które odbyło się na dziedzińcu przed kościołem. Dzieci z niecierpliwością czekały na obiecaną pizzę i napoje. Słoneczne, środowe popołudnie przebiegało w niesamowitej atmosferze.
Odpust parafialny
w Kościele katolickim to uroczystość patrona danego kościoła.

Historia:
W pierwszych wiekach ze względu na brak wolności religijnej chrześcijanie nie budowali świątyń, lecz spotykali się w domach. Od IV w. zaczęły pojawiać się kościoły, często w miejscach męczeńskiej śmierci chrześcijan lub nad ich grobami, a więc gdzie istniał kult świętych. Jeśli to nie było możliwe, troszczono się, by w kościele znajdowały się przynajmniej relikwie. W ten sposób kościoły zyskiwały swoich patronów. Dzień, w którym w liturgii wspominano owego patrona, stawał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. Wraz z rozwojem nauki o odpustach dołączono możliwość ich zyskiwania w dzień święta patronalnego danego kościoła, a sama uroczystość zyskała miano odpustu parafialnego.
Współczesność:

Współcześnie odpusty to uroczystości specyficzne dla Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce; poza granicami kraju praktycznie niespotykane. Obecnie odpusty parafialne kojarzą się z zewnętrzną otoczką, na którą składają się wydarzenia religijne (suma odpustowa, strojenie kościoła, procesja), ale także cała otoczka w postaci festynu, kramów z zabawkami i słodyczami itp. (stąd np. zwroty typu "kupić coś na odpuście", "odpustowy" w znaczeniu "tandetny, o małej wartości"). Jest to w pewnym sensie nawiązanie do pochodzenia owego święta, tym niemniej często zatraca ono charakter duchowy. Zapewne dlatego w kazaniach tego dnia przypomina się wiernym o samym patronie oraz o możliwości zyskania odpustu. Ażeby ułatwić świętowanie, wolno obchód liturgiczny ku czci patrona przenieść na najbliższy dzień wolny, np. na niedzielę po właściwym wspomnieniu.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odpust_parafialny
foto: https://www.facebook.com/parafiaskape/photos/pcb.916310915174118/916310628507480/?type=3&theater

Alojzy Gonzaga, wł. Luigi Gonzaga (ur. 9 marca 1568 w Castiglione delle Stiviere koło Mantui w Lombardii, zm. 21 czerwca 1591 w Rzymie) – jeden z najmłodszych kanonizowanych jezuitów (SJ), obok św. Stanisława Kostki i św. Jana Berchmansa, święty Kościoła katolickiego.
Pochodził z książęcej rodziny. Był paziem na dworach w Mantui i Florencji oraz Hiszpanii (na dworze króla Filipa II). Wbrew woli rodziny wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. W 1585 roku rozpoczął nowicjat. Zmarł nie doczekawszy święceń w wieku 23 lat, opiekując się chorymi w czasie panowania dżumy w Rzymie.
Jest patronem studentów. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci.
W ikonografii przedstawiany jest w habicie jezuickim, białej komży z szerokimi rękawami bez szlaków. Jego atrybutamikrzyż, białe lilie, mitra książęca i trupia czaszka, a świętem liturgicznym – 21 czerwca.
W Polsce, na Górnym Śląsku, popularnością cieszyły się młodzieżowe towarzystwa pod jego patronatem, zwane Alojzjanami.

Powołanie św. Alojzego Gonzagi, obraz Guercino

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz